Obľúbená moravská odroda bola vyšľachtená vo Veľkých Pavloviciach inžinierom Jaroslavom Horákom. Z jej šľachtením začal v roku 1960, zapísaná do odrodovej knihy bola v roku 1980. André vzniklo skrížením odrôd Svätovavrinecké a Frankovka modrá.  Rozšírené je nielen na Morave, ale aj na Slovensku ( najmä Malokarpatská oblasť), kde je odroda tiež registrovaná.

Svoj názov ziskalo André podľa nemeckého pedagóga a prírodovedca Christiana Karla Andrého. Zakladateľ 1. spoloku pre šlachtitelstvo ovocia na svete ho založil v Brne.

Hrozno má malé až stredne veľké guľaté bobule. Tieto majú modročiernu farbu s voskovým povlakom, dužina je bez zafarbenia.

André sa zbiera neskoro, je vhodné k výrobe slámového a ľadového vína. Víno sa vyznačuje tmavou granátovočervenou farbou s vôňou kôstkového ovocia, černíc alebo ostružín. V chuti je jemné, extraktívne, pripomína južané typy vín.  Ako mladé sa vyznačuje kyslosťou, pri vyzrievaní získava plnosť, hebkosť a jemné triesloviny.  Je vhodné na dlhšie skladovanie v sudoch typu barrique i vo fľaši. Vo fľaši je ideálne 2 až 4 roky.

Vínko kombinujte na tanieri so studenou kuchyňou, cestovina alebo rôznymi tmavými mäsami ako sú divina, bažant, hovädzie alebo údeným mäsom. Chutné je tiež doplnené tučnými tvrdými i aromatickými syrmi. Ideálna teplona na podávanie je 15-17 stupnov.

andre odrodove2

zdroje: wikipedia.org, vinokmeto.sk