Starobilá muštová odroda sa zrodila pravdepodobne mutáciou Rulandského modrého na území Burgundska. Odtiaľ sa rozšírila na celé územie Francúzska, najmä do oblasti Champagne. V 14. storočí sa dostala na územie Maďarska odkiaľ sa rozšírila k nám i na územie Čiech. Dnes je Rulandské šedé obľúbenou odrodou rozšírenou v Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, v Austrálii i Novom Zélande a v mnohých ďalších krajinách.
V Čechách i na Slovensku je odroda registrovaná od roku 1941 ako Burgundské šedé, ako Rulandské šedé od roku 1993. V Čechách je najrozšírenejšie vo Veľkopavlovickej oblasti.
Meno odrode prepožičal Johann Seger Ruland zo Speyeru, ktorý v roku 1711 našiel niekoľko kríkov tejto odrody v spustnutej záhrade a začal ich selektovať a množiť. Medzinárodný názov Pinot Gris je odvodený od francúzskeho pin- pínia, borovica a gris-šedý. Strapec hrozna svojím tvarom pripomína šišku borovice, farba bobulí je šedoružová až modrošedá. Dužina je bezfarebná, šťavnatá s neutrálnou chuťou.
Vzhľadom na svoje rozšírenie a s tým spojené podmienky pestovania je množstvo chutí, ktoré v Rulandskom šedom môžeme nájsť. Typická je zelenožltá až zlatožltá farebnosť s tónmi až do ružova. Vo vôni je skôr neutrálne, s ovocnými tónmi. V prímorských krajinách je vôňa výrazná a víno ma prirodzene vysoký zbytkový neskvasený cukor. Pripomína tak tokajské výbery. V našich zemepisných šírkach je v chuti korenistejšie s chuťou po striedke čerstvého chleba či pomaranča. Okrem nich v Pinot gris môžete nájsť chute grepfruitu, marhulí, jabĺk, hrušiek, manga, med, orechy i maslové a dymové tóny.
Podľa zberu a spracovania z neho možno vyrobiť vína rôznych kvalít. Pre typický charakter je potrebné vyzretie. Prirodzený vyššia cukornatosť a nižšia kyselinka z neho robia plné,vláčne, hebké víno s dlhou dochuťou. Typické je tiež vyšším obsahom alkoholu. Výbery z hrozna a výbery z bobúľ sú vína špičkovej kvality. Vhodné je i dlhšej archivácii. Akostné 2-4 roky, prívlastkové vína 3-8 rokov.
Rulandské šedé sa hodí ako aperitív, k varenému mäsu, hovädziemu, jahňaciemu, k hutným a korenistým jedlám ,hutným polievkam, rybám,výraznejším úpravám hydiny a k ušľachtilým bielym syrom. Jeho sladké výbere skvele doplnia dezerty. Ideálne vychladené je na 9-12 stupňov.
zdroj: wikipedia.com