Starobilá muštová odroda známa už z čias Ríma má blízko k voľne rastúcej lesnej réve. Jej pôvod je však nejasný. Podieľa sa na vzniku mnohých klasických európskych odrôd.
Názov pochádza z názvu obce Tramín v severnom Taliansku, odkiaľ sa dlho predpokladalo, že pochádza, Nie je to však tak. V tejto oblasti totiž nemá tramín žiadne príbuzné odrody a ešte na začiatku 20. storočia tu bol len jeden pestovateľ tejto odrody. Ako sa teda názov začal používať? Vo Francúzsku bol Tramín známy ako skvelé víno už v 14. storočí. Nemci sa toto víno snažili napodobniť, aby ho odlíšili, potrebovali nový názov a tak vymysleli Tramín.
Dnes je táto odroda známa v celom svete, je však typická pre severné vinohradnícke oblasti. V Európe ho nájdete hlavne v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, severnom Taliansku, Maďarsku, ale aj v Chorvátsku a Rumunsku. Pestuje sa tiež v USA, v Austrálii i na Novom Zélande. Množstvom je skôr doplnkovou odrodou, ktorá je pýchou vinárov ( s výnimkou Alsaska, kde je významný). V Československu bol zaregistrovaný v roku 1941.
V Čechách je prípustné aj označenie Gewurtztraminer ( Tramín korenistý), hoci ten je v skutočnosti aromatickou mutáciou Traminer rot. /Savagnin Rosé.
Tramín sa podieľal na krížení ďalších významných odrôd ako je Rizling Rýnsky, Rulandské šedé, Cabernet Sauvignon, Veltlínske zelené, Silvánske zelené, Pálava, Devín a mnoho ďalších. Pre svoju citlivosť na terroir nikdy nie je rovnaké, nezovšednie.
Bobule sú ružovej až šedočervenej farby. Mäsitá až tekutá dužina má výrazne aromatickú muškátovú chuť, je bezfarebná. Hrozno má vysoký obsah korenistých látok a nižší obsah kyselín. Zbiera sa v dvoch dekádach. V 2. polovici septembra, kedy má vyššie kyselinky a v polovici októbra, kedy obsahuje už viac cukru a je korenistejší. Obe sa vo vhodnom pomere zcelia a môže vzniknúť víno s neobyčajný buketom.
Víno zlatožltej až jantárovej farby patrí k ťažším vínam (ako mladé je ľahšie). Má vyšší obsah alkoholu aj glycerolu, po zatočení v pohári vytvára oblúčiky/ mosty. Vo vôni je intenzívnou korenisto- medovou vôňou. Tiež môžete cítiť liči, mango, papáju, med, hrozienka, zázvor, škoricu, karamel, muškát, ruže, fialky. Chuť je ťažká, plná, ale jemná, s dlhou príjemnou dochuťou. Konzistentne je hutné, olejnaté.
Vďaka korenisto – sladkej chuti po exotickom ovocí je vhodnou kombináciou k exotickej a ázijskej kuchyni i k sladkým úpravám mäsa. Silno vychladené môže byť podávané aj ako aperitív či k predjedlám akými sú napr. paštéty. Tiež skvele doplní rôzne výrazné syry ( ovčie, kozie, s plesňou) i ryby. Ideálna teplota na podávanie je 9-11 stupňov.
Vďaka schopnosti hrozna udržať sa dlho na kroch, je ponechávané k výrobe prívlastkových vín. Z neskorého zberu máva vysoký podiel zbytkového cukru, je ťažšie a plnšie. Tiež je vhodné ako slámové. Je vhodné k archivácii. Akostné 2-5 rokov, prívlastkové 4-12 rokov.
zdroj: wikipedia.org